Гроші на картку і податки
Гроші, отримані на картку або готівкою в конверті – це дохід
Будь-які гроші, які людина отримує від інших осіб, за замовчуванням (у загальному випадку) є її доходом. Тобто коли гроші змінюють власника, отримувач грошей має дохід – адже у нього грошей стало більше, а у надавача – менше. При цьому не має значення, у якій формі особа отримає такий «подарунок» – готівкою чи безготівково на рахунок у банку (чи, як то кажуть, «на картку»).
Дохід у вигляді грошей на картку або готівкою в конверті підпадає під ознаки оподатковуваного доходу, які наведено у пп. 164.2.10 ПКУ – дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна. Порядок оподаткування дарунків визначений ст. 174 ПКУ, яка регулює оподаткування спадщини та подарунків. Податковий кодекс не розрізняє спадщину і дарунки – для цілей оподаткування це одне й те ж – див. п. 174.6 ПКУ.
Оподаткування дарунка податком з доходів фізосіб
А тепер до конкретики. У пункті 174.1 ПКУ перераховані види майна, що оподатковуються при успадкуванні або отриманні в подарунок. Серед них у підпункті «ґ» п. 174.1 ПКУ зазначено такий вид дарунка, як готівка або кошти, що зберігаються на рахунках дарителя, відкритих у банківських і небанківських фінансових установах – тобто як раз те, що нас зараз цікавить – гроші.
Головне при оподаткуванні грошей, отриманих від іншої особи – це ставка податку з доходів фізичних осіб (ПДФО).
Об’єкти дарування оподатковуються ПДФО за однією з трьох ставок – 0%, 5% або 18%.
Нульова ставка – якщо кошти отримані від члена сім’ї першого та другого ступенів споріднення. Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки – так вказано у пп. 14.1.263 ПКУ.
Ставка 5% – якщо кошти отримані від фізосіб – резидентів України, які не є членами сім’ї першого та другого ступенів споріднення;
Ставка 18% – якщо кошти отримані від фізосіб-нерезидентів, при цьому родинні зв’язки до уваги не беруться. Наприклад, якщо ви несподівано отримали мільон доларів у спадщину від свого американського дідуся – платіть податок по повній.
Отже, підсумуємо:
- якщо кошти надійшли від таких родичів, як батьки, чоловік/дружина, діти, рідні брати/сестри, баба/дід, онуки – ПДФО сплачувати не потрібно;
- якщо кошти отримані від особи – резидента України, яка не є родичем з числа вищезазначених (подруга, друг, кум, сват, тітка, дядько і т.д.), потрібно сплатити 5% ПДФО;
- якщо надавач є іноземцем незалежно від того, чи є він родичем – то ставка ПДФО вже 18%.
Оподаткування дарунка військовим збором
Крім ПДФО, доходи фізосіб оподатковуються військовим збором. Ті суми, які оподатковуються ПДФО, оподатковуються і військовим збором за ставкою 1,5%.
Як декларувати та сплачувати податки з грошей на картку?
Відповідно до п. 174.3 ПКУ особами, відповідальними за сплату ПДФО до бюджету, є особи, які отримали грошові кошти – готівкою або на рахунок у банку – тобто за сплату податку з отриманих грошей відповідальний сам отримувач. Банк не має права утримувати будь-які суми з будь-яких надходжень на рахунки клієнтів, тобто він не може робити якихось незрозумілих відрахувань з рахунку, крім комісій за проведення платежів та обслуговування рахунку, які передбачені договором між банком і клієнтом.
Теж саме стосується і військового збору.
Але це не означає, що отримувачу коштів треба одразу ж сплачувати податки при отриманні грошей, ні. Все це робиться в порядку річного декларування доходів фізосіб.
Згідно з п. 174.3 ПКУ людина, яка отримувала оподатковувані доходи, за оподаткування яких відповідає вона сама, зобов’язана подати річну декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня року, що настає за звітним, і чесно включити до цієї декларації всі оподатковувані надходження грошових коштів від інших осіб – як готівкові, так і безготівкові, а також розрахувати суму ПДФО та військового збору до сплати.
Строк подання декларації визначений пп. 49.18.4 ПКУ, а порядок її подання – ст. 179 ПКУ.
Сплатити ПДФО та ВЗ потрібно до 1 серпня року, що настає за звітним – так вимагає пп. 179.7 ПКУ.
Зауважимо, що потрібно однаково декларувати та сплачувати податки з отриманих у дарунок грошових коштів незалежно від того, чи готівкою вони були передані, чи перераховані на рахунок у банку (тобто «на картку»).
Якщо кошти отримані від близьких родичів, то вони підпадають під нульову ставку ПДФО, не оподатковуються військовим збором, відповідно, подавати декларацію та сплачувати податки не потрібно.
А як на практиці?
Ми розглянули порядок оподаткування коштів, отриманих від інших осіб, який передбачений законом. Цей порядок далеко не новий, він був передбачений у ПКУ з самого початку і діяв з дати набрання ним чинності 1 січня 2011 року, а ще раніше він був у Законі про ПДФО від 22.05.2003 № 889-IV, у статті 13 і діяв з 01.01.2004 р.
Судячи з того резонансу, який викликала на початку 2020 року новина про оподаткування всіх надходжень на картки фізосіб, на практиці ніхто з наших громадян не вважав за необхідне декларувати такі доходи. Для них це виявилося повною несподіванкою. Навіть прес-служба ДПС відреагувала і сказала: «інформація, що вводиться новий податок і тепер будуть обкладатися всі кошти, які надходять на приватні картки, – не відповідає дійсності. Оподаткування буде здійснюватися виключно у випадках, передбачених чинним законодавством”.
Податківці сказали правду: новий податок дійсно не вводиться (бо він не новий і був введений ще в 2004 році), а випадки, «передбачені чинним законодавством», дійсно існують, ми їх розглянули вище і дійшли висновку, що оподатковуються дійсно не всі кошти, які надходять на приватні картки, а тільки ті, що отримані від осіб, які не є родичами або від іноземців.
Інша справа, що перевірити всі рахунки та кишені всіх громадян на предмет того, чи всі отримані гроші вони задекларували, – податківці фізично не можуть. У ДПС немає ресурсів та дієвого механізму для того, щоб всіх перевірити, все проконтролювати і на всіх накласти штрафні санкції, а потім ще й зібрати в бюджет нараховані суми.
Також наразі ДПС не має права безперешкодного доступу до інформації про рух коштів на рахунках фізичних осіб. Нещодавно були внесені зміни до статті 62 Закону України “Про банки і банківську діяльність“, що передбачають спрощення порядку розкриття банками інформації, яка містить банківську таємницю. Але звичайних громадян ці зміни не стосуються.
А якщо сказати податківцям, що це кум старий борг на картку повернув, вони повірять?
Сказати-то можна, але потрібно буде підтвердити свої слова підписаними документами. По-перше, це буде договір про надання куму позики, а по-друге, потрібно буде пред’явити документ про фактичне надання куму грошей – квитанція банку, виписка з рахунка або розписка про передання готівки. Те, що позику між фізособами в сумі більше 170 грн (тобто 17 грн * 10 разів) слід оформлювати договором у письмовій формі, зазначено в ст. 1047 Цивільного кодексу.
Отже, зараз, як і раніше, декларування та сплата податків з отриманих коштів (навіть з таких, що отримані готівкою!) – лежить виключно на совісті платників податків.
Обов’язок є, а дієвого механізму контролю за його виконанням – немає.