Готівкові та безготівкові розрахункові операції
Часто доводиться чути від колег, що податківці начебто «прирівнюють» розрахунки банківськими картками до готівкових розрахунків. Відповідно, вони вимагають застосовувати РРО при карткових розрахунках з покупцями. Насправді це різні види розрахунків, і податківці їх не «прирівнюють» один до одного, а оперують поняттям розрахункової операції, до якого входять і готівка, і картки.
Розрахункові операції можуть бути двох видів — готівковими та безготівковими розрахунковими операціями. Розрахунки готівкою — це найдавніший вид розрахункової операції, він звичний та зрозумілий. Але час не стоїть на місці, і розрахункові операції (РО) стали не тільки готівковими, а й безготівковими. Безготівкові РО — це коли розрахунок проводиться за допомогою банківської картки без застосування готівки, тобто без паперових банкнот та металевих монет.
3) готівка — грошові знаки національної валюти України (банкноти і монети, у тому числі розмінні, обігові, пам’ятні монети, які є платіжними засобами);
5) готівкові розрахунки — платежі готівкою суб’єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов’язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна —
Розрахунки з покупцями за допомогою платіжної картки можливі тільки тоді, коли торговець укладе з банком договір торговельного еквайрингу або договір інтернет-еквайрингу. Наприклад, ось такий еквайринг пропонує Ощадбанк. За договором торговельного еквайрингу банк надає торговцю спеціальний пристрій — POS-термінал, за допомогою якого ініціюється списання коштів з рахунка власника картки. Зверніть увагу: саме цей факт, що платіж ініціюється банком-еквайером, а не особисто власником рахунку, і відносить ці карткові розрахунки до розрахункових операцій, які в свою чергу реєструються через РРО.
І наостанок: розрахунки з покупцями готівкою, картками через POS-термінал або через платіжний плагін в інтернеті потрібно реєструвати через РРО, і лише в тому разі, якщо є місце розрахунків (передача товару з рук в руки, надання послуг і т.п.)
Якщо ви продаєте електронні товари, які покупець просто може скачати через інтернет після оплати, то у вас немає місця розрахунку і РРО не потрібен.